Pazarlama Araştırması (Marketing Research)

Pazarlama Araştırması

Firmaların ürünlerini ve hizmetlerini satabilmeleri için sadece kaliteli değil aynı zamanda da uygun pazarları bulmaları ve keşfetmeleri gerekmektedir. Büyümelerini sağlamak için pazarlama araştırmaları ve yönetimi ciddi önem arz etmektedir. Biz 2PRO Consulting olarak doğru pazara doğru ürünü satabilmeniz için bazı sosyal ve teknik pazarlama yöntemlerini size destek olmak için tecrübemiz ve bilgimiz dahilinde ortaya koymaktayız. Pazardan faydalanmanız ve ürününüzü doğru konumlandırmanız için müşterinin nabzını tutmak gerekmektedir.

Eğitim Konuları

Pazar Ölçümü ve Ürün Konumlandırma

Müşterilerin ne istediği hangi ürünlerden ve hizmetlerden memnun kaldığı, sadakatının derecesi ve ürünü ve/veya hizmeti satın alırken hangi içsel dürtü, duygu ve psikolojiden etkilendiğini anlamak amacıyla pazara, ürüne ve/veya hizmete özel bir anket çalışması yapılmalıdır. Fokus/odak grup çalışmaları ve içerik analizleri çalışmaları ile de bu çalışmalar desteklenmelidir. Böylelikle müşterinin nabzı tutulacak ve nokta atışı ile ürünün veya hizmetin daha çok satılmasını sağlayacak dinamikler belli olacaktır.

Eğitim uygulamalarıyla birlikte 2 tam gündür.

Pazarı Anlama ve Satış Modeli Geliştirme

Pazarın beklentisini görebilmek için pazar ölçümü ve müşteri satınalma psikolojisinin belirlenmesi şarttır. Bu değişkenler bilindikten sonra müşterinin ve pazarın değişkenliği de takip edilebilir ve bu değişkenliğin nedenleri pazar ölçümleri ile de ortaya konabilir. Bu bilgiler ışığında bir satış modeli geliştirme çalışması yapılabilir. Satış modeli ileri istatistiki modeller kullanılarak oluşturulacaktır.

Eğitim uygulamalarıyla birlikte 1 tam gündür. Pazar ölçümü ve ürün konumlandırma eğitiminin öncesinde alınması bizce gereklidir.